Fundacje kojarzą się przede wszystkim z działalnością charytatywną. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że fundacje mogą być również wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Co więcej, dzięki działalności prowadzonej z wykorzystaniem fundacji można być w pełni legalnie zwolnionym z opodatkowania podatkiem dochodowym.
W przeciwieństwie do spółek kapitałowych, fundacja nie ma wspólników ani udziałowców, wobec czego nie istnieją żadne prawa majątkowe osób trzecich powiązane z fundacją. Majątek przekazany fundacji staje się bowiem jej majątkiem. Konsekwencją wniesienia składników majątku do fundacji jest brak możliwości dochodzenia z tego majątku roszczeń majątkowych wobec fundatora, gdyż aktywa te nie są już majątkiem fundatora. Fundacja nie ma udziałów, którym można przyporządkować prawo majątkowe fundatora, z którego można by ewentualnie prowadzić egzekucję. Jednocześnie fundator zachowuje dostęp do majątku, który wniósł do fundacji.
Fundacja jest również znakomitym rozwiązaniem w zakresie sukcesji majątku przedsiębiorcy, gdyż majątek fundacji nie jest wliczany do masy spadkowej, a tym samym nie podlega dziedziczeniu. Spadkobiercy fundatora, który przekazał cały swój majątek do fundacji, będą mieć prawo tylko do tych świadczeń, które zostały określone w statucie fundacji. Oznacza to, że fundator może dokładnie określić w jaki sposób i przez kogo dokładnie ma być prowadzona działalności poprzez fundację.
Fundacja może przekazywać zgromadzone środki, czy też majątek innym podmiotom. W przepisach nie ma zakazów, które uniemożliwiałyby przenoszenie środków na rzecz przedsiębiorcy (fundatora), członków zarządu firmy, pracowników czy też osób bliskich. Nie jest również określona forma dysponowania tym majątkiem. Zatem możliwe jest udzielanie pożyczek, kredytów, a także inne formy przelewu środków.
Prowadzenie fundacji może okazać się również korzystane dla inwestujących na giełdzie. Fundacja może bowiem korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych również w przypadku inwestycji w akcje.
Założenie fundacji może wiązać się z pewnymi formalnościami. Przedsiębiorcy działający na własną rękę mogą łatwo zgubić się w gąszczu skomplikowanych przepisów. Doradzamy staranne przemyślenie statutu fundacji, tak aby był on odpowiedni dla danego rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Tylko w takiej sytuacji będzie możliwe efektywne i trwałe zabezpieczenie jednocześnie interesu przedsiębiorcy i jego majątku. Ważne też by pamiętać, że rachunkowość fundacji różni się w wielu aspektach od rachunkowości spółek, wiec warto powierzyć prowadzenia ksiąg firmie, która ma doświadczenie z fundacjami (i stowarzyszeniami).